Práce kurátora pro děti a mládež

Mgr. Veronika Slámová

• Mgr. Eva Mistrová

Přednášky pro 6. A a 7. ročníky proběhly v termínu 5. prosince 2023 a pro 6.B a 8. ročníky proběhne 12. prosince 2023.

Žáci šestých a sedmých ročníků zaměřili svoji pozornost na trestní odpovědnost v souvislosti s věkovou hranicí a seznámili se s obsahem práce kurátora. Část přednášky byla zaměřena na vedení a průběh výslechu policie.

Vydefinovali si, co je to „přestupek“, „čin jinak trestný“, a jak se tyto situace vlastně řeší. V další části se dozvěděli, co může být nařízeno soudem.

Osmý ročník měl obsah o něco pozměněn. Po vyjasnění si práce OSPODU a významu kurátora pro mládež, diskutovali o hranici trestní odpovědnosti. V otevřené diskusi si objasnili, co je přestupek, jak se řeší a jaké sankce následují. Poté přešli k termínu „provinění“. Řekli si, co to je a že je to protiprávní jednání.  Žáci byli seznámeni s důsledky takového jednání a případnými následnými tresty. Překvapením pro mnohé z nich byla možnost umístění do cel – výkon vazby mladistvých.